JARMO REHA

Jarmo Reha  WhiteWash

Identiteedil on palju kihte, aga on kiht, millest ei pääse, ka siis mitte, kui see on sotsiaalne konstruktsioon. Oma subjektiivse sisetundega, mis ei mahu ühegi sildi alla, oled oma nahas ikka üksi, olgu ümber nii palju valgust kui tahes.

Bulgaaria analüütik Ivan Krastev on öelnud, et "lääne" ja "ida" suhe on nagu jäljendaja ja tema ideaali suhe. Kas "ida" ainus võimalus on olla "lääne" sohipoeg – same, same, but different? Ja kui mängu tuleb rassiküsimus, nahaküsimus, aga tulgu pealegi, – kas whitewash on "ida" ainus võimalus? Valge nahk, valge mask? Kuhu minna, kui oled valge, aga mõned valged on valgemad kui teised? Eks ikka sinna, kust oleme tulnud – pimedusse, tühjusesse. "WhiteWash" on performatiivne sööst identiteetide mutiauku.

Jarmo Reha on vabakutseline lavastaja, näitleja ja etenduskunstnik, kes ennist kuulus Teater NO99 truppi. Vabakutselisena on Reha alustanud pikemaaegset koostööd Belgias resideeruva lavastajaga Armel Roussel – nende ühisest koostööst on sündinud rahvusvaheline lavastus "Elagu elu, mis põletab rinda" (2019) ning tulemas on ka "Ether/After" (2021) ja "Walzc" (2022), kus Reha osaleb kaaslavastaja ja näitlejana.

Eestis on Reha töötanud etenduskunstnikuna Emer Värgi lavastuses "You Will See So Many Pretty Things" – Kanuti Gildi SAAL (2019). Reha esimene lavastajatöö oli "Oomen" (2018), mis pälvis koostöös dramaturgide Aare Pilve ja Laur Kaunissaarega Eesti teatri aastaauhinna "uue dramaturgia" eest. "WhiteWash" saab olema tema teine töö lavastajana, milles ta astub üles ka etendajana.

Idee, lavastus, esitus: Jarmo Reha

Helilooja: Markus Robam

Valgus- ja videokunstnik: Mikk-Mait Kivi

Valguslahenduse ideed: Emer Värk

Kunstnik: Madlen Hirtentreu

Tekstid ja dramaturgia: Laur Kaunissaare

Lavastuse assistent: Tuuli Raadik

Produtsent: Eneli Järs

Korraldaja: SA Vaba Lava

Kaasprodutsendid: Volksbühne Berlin, Baltoscandal festival

Toetaja: Eesti Kultuurkapital

Lavastus on loodud festivali POSTWEST raames Saksa Kultuurifondi toetusel.

Etendusi Baltoscandalil toetab Rakvere Tsentrum

Tänud: Henry Kasch, Allan Räim, Maldar-Mikk Kuusk, Ellon Tiivas, Margus Terasmees, Liisa Liksor, Kanuti Gildi SAAL, EKKM, Uue Loomingu Maja (ULM), Widescreen Productions, Uninaks

Ärajäänud esietendus: 20. mai 2020, Tallinn

Kestus: 85 min

Lavastus on eesti keeles.

Etenduses tekib kipsitolmu.