GISÈLE VIENNE (FRA)

JERK

Film

Pärast 12 aastat ringreise oma kultuslavastusega „Jerk”, otsustas Gisèle Vienne teha sellest filmiadaptsiooni. Ühe pika kaadriga on üles võetud üdini tungiv võitlus näitleja ja tema äärmusliku rolli vahel. Selle käigus muutub teater filmiks. Lummatuna äärmuslikust vägivallast, mis on saanud inspiratsiooni põhiliselt õudusfilmi žanrist, uurib film alluvussuhteid, inkarnatsiooni ja kehatuks muutumist.

„Jerk” põhineb Dennis Cooperi lühiromaanil, mis põhineb tõestisündinud lool. 1970ndate keskpaiga Texas. Kahe teismelise, David Brooksi ja Wayne Henley abiga tappis sarimõrvar Dean Corll umbes 20 poissi.

Eluaegset karistust kandev David Brooks räägib vanglast oma loo. Ta õpib vanglas nukunäitlemist, mis teeb tema jaoks mingil moel võimalikuks võtta vastutus nendes roimades osalemise eest. Ta on kirjutanud näidendi, mis lahkab Dean Corli sooritatud mõrvu ja kus kõiki rolle täidavad nukud. Näidendit esitab ta vanglas kohaliku ülikooli psühholoogiatudengitele.

„Jerk” on neljas näidend, mis Gisèle Vienne on loonud koostöös Ameerika kirjaniku Dennis Cooperiga. Nendes näidendites kombitakse pidevalt väljamõeldise ja reaalsuse piire, muutes nii meie reaalsustaju. Teistest pisut realistlikumas „Jerkis” esitatakse sidus lineaarne jutustus ja luuakse usutavus, mis tuleneb kahtlemata just vormist. Ja meie erinevate vormiliste kogemuste kaudu vaadeldaksegi sedasama kahtlematust.

Film “Jerk” esilinastus 2021. aasta oktoobris.

Gisèle Vienne on prantsuse-austria kunstnik, koreograaf ja lavastaja. Pärast filosoofiaõpingute lõpetamist õppis ta nukunäitlemist Ecole Supérieure Nationale des Arts de la Marionnette’is. Alates oma kompanii asutamisest 1999. a. on ta loonud üle 15 lavastuse, esitlenud oma fotosid ning installatsioone, audioraamatuid ning filme. Vienne on tuttav ka Baltoscandali ja Eesti publikule. 2008. aastal oli ta kutsutud Rakverre oma lavastusega „I Apologize”. Samal aastal esietendus lavastus „Jerk”, millest hiljem on valminud nii audioraamat kui kuuldemäng. Kuuldemäng oli kutsutud NU Performance festivalile Tallinnas 2018. aastal kui seda esitleti Eesti Raadio 1.stuudios. Eelmisel Baltoscandalil (2020) linastus Patric Chiha film „Si c'était de l'Amour ", mis kujutab noorte tantsijate tööd ja suhteid tuuril Gisèle Vienne'i tantsulavastusega „Crowd". Ta on osalenud ka NuQ Treff Festivalil Tallinnas 2017.aastal.

 

R, 8.07 20.30 Kino
L, 9.07 17.30 Kino

 

OSTA PILET

 

Kestus 60 min
Prantsuse keeles eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega 

Režisöör Gisèle Vienne; autor Dennis Cooper; helilooja Peter Rehberg; osades Jonathan Capdevielle; hääled Catherine Robbe-Grillet & Serge Ramon; nukumeister Gisèle Vienne & Dorothéa Vienne-Pollak; tätoveeringud ja joonistused Jean-Luc Verna; grimm Mélanie Gerbeaux.
Kunstnik Jonathan Ricquebourg; monteerija Caroline Detournay; heli Pierre Bompy; peaelektrik Georges Harnack; operaator Romain Riché; abioperaator Ronan Boudier; režisööri teine abi Brandon Luong; režisööri abi Camille Queval; lavajuht Antoine Hordé; värvitasakaal Yov Moor; helitöötlus Mikaël Barre; eriefektid Robin Kobrynski. Tõlkija Mart Rummo.
Filmimiskoht CND Centre national de la danse. Kaasprodutsendid DACM / Compagnie Gisèle Vienne; CND Centre national de la danse; MC93 – Maison de la Culture de Seine-Saint-Denis; La Compagnie des Indes (Associate Producer – Gildas le Roux). Osalesid France 3 Paris-Ile-de-France & Théâtre Vidy-Lausanne. Toetajad Ministère de la culture / Direction générale de la création artistique, de Image/mouvement du Centre national des arts plastiques et du Centre National du Cinéma et de l’image animée.
Filmi linastust Baltoscandali festivalil toetab Prantsuse Instituut Eestis.