FESTIVALI AVAMINE

Seekordne Baltoscandal on juba 14. ja samas on esimesest festivalist möödas juba 26 aastat. Paneb mõtlema.
Mingis mõttes on praegune meid ümbritsev ühiskondlik situatsioon sarnane ajaga, mil Peeter Jalakas ja Von Krahli Teater festivaliga algust tegid. See oli tegu, mida oli vaja teha, mitte mida võis teha. Ilma selleta ei saanud. 
Taas on päevakorras meie identiteet, iseolemise sisu ja väärtushinnangud. Kas festivalil või üldse kunstil on oma roll selles diskussioonis?

Baltoscandal tegeleb etenduskunstidega ning seega on teemad ja küsimused isiklikud, otse autorilt. Valitud kunstnikud on inimesed meie keskelt, mitte müütilistest kõrgustest. Festivalil etenduvad lavastused küsivad, uurivad ning jutustavad isolatsioonist, vabadusest, avatusest, kangelastest, rahvusest, utoopiatest, moraalsusest, usust, ambivalentsusest, hullusest, resoluutsusest, sõna jõust ja nõrkusest, ajaloost, kontekstist, eelarvamustest, tõlgendamisest, mitmekesisusest, ebamugavusest, tõest ja selle kuulutajatest. Ehk siis elust. Subjektiivselt. Teatraalselt.

Tahaks korrata ka juba paljudel festivalidel öeldut – me ei taha kellelegi midagi õpetada, me tahame esitada meid huvitavaid küsimusi, millega me tegeleme päevast päeva. Meie, festivali korraldajad, saame seda teha läbi lavastuste ja kunstnike, keda me oleme siia kutsunud.
Baltoscandal poleks see, mis ta on, kui poleks sotsiaalset osa. Sellel aastal on taas olemas festivaliklubi, kus saab meelt lahutada, aga ka lihtsalt mõnusalt olla. Festival on pidu ja kohtumised.
Kohtugem siis!
PS. Me oleme igasuguse vägivalla vastu.

Priit Raud
Baltoscandali kunstiline juht

 

 

 

Head skandalistid!

Rakvere on linn, mis tuntud eelkõige mitmekesise kultuurielu poolest. Oleme rõõmsad, kui meilt pidevalt uuritakse, millal toimub järgmine Meeste Tantsupidu, millal järgmine Punklaulupidu, mida huvitavat oleme veel plaanimas. Vastata on lihtne, sest küll nad kõik endised head ja uuedki põnevad tulevad. Vallimäe nõlvadele on plaanis välja ehitada uus ja rohkem võimalusi pakkuv lavakompleks koos kõige sinna juurde kuuluvaga. Ettevalmistused on käinud juba pikka aega ja loodetavasti suudame järgmisel kevadel alustada. Küllap on ka Rakvere teatritegelastel selle paigaga juba omad mõtted!

Käesolev, 2016. aasta suvi on aga taas Baltoscandali päralt. Rakveres toimub Baltoscandal juba kaheteistkümnendat korda, aga küllap mäletavad andunumad festivalikülastajad veel ka kahte esimest Baltoscandalit, mis toimusid Pärnus. Meil on väga hea meel teie kõigiga taaskohtuda. Baltoscandalil on alati palju head ja huvitavat teatrit. Tihtipeale ka füüsiliselt palavat, sest saalid on puupüsti täis ja õhku jääb vajaka. See on küll tore paratamatus, mis ikka kaasneb, kui kedagi ei tahaks ukse taha, sooja suveõhtusse nukrutsema jätta. 

Loodan, et leiate aega ka Rakvere linnaga veidi lähemalt tutvuda. Ma ei tea, kas saate mahti paaritunniseks ringkäiguks meie 800-aastase ajalooga linnuses, aga kindlasti jõuaksite sõbraks saada Rakvere sümbolina Vallimäel trooniva Tarvasega. Too Tarvas on küll üle 7 meetri pikkune ja koos alusega 5 m kõrge, kuid skulptor Tauno Kangro tööd lähemalt vaatama jõudes avastate kindlasti, et ka selliste mõõtmete juures võib skulptuur mõjuda vägagi graatsiliselt. 

Nautige neid juulipäevi ja tulge Rakverre edaspidigi taas!

Mihkel Juhkami
Rakvere linnape