ENCYCLOPÉDIE DE LA PAROLE / JORIS LACOSTE

Suite N°2

/Prantsusmaa/

 

 

 

2013. aastal alustas Encyclopédie de la parole neljaosalise tsükliga "Choral Suites", mis on loodud samal põhimõttel: Encyclopédie de la parole audiokollektsioonist pärit dokumentide elavas esituses taasloomisel. Suite N°1 ‘ABC’ oli pühendatud inimese kõne põhilistele eritunnustele: kuidas me räägime ja kuidas me õpime rääkima, lalisemine, jutustamine, lärmamine, põhiline sõnavara, nauding rääkimisest rääkimise pärast, tõlke mängud ja keelte, mida me ei mõista, võlu: tavakõne ABC üheksas keeles, 45 stseenis ja 23 näitlejaga.

Suite N°2 orkestreerib kõned, millel on ülesanne, mis teevad midagi. Sõnad, mis teevad head ja sõnad, mis hirmutavad maailma. Sõnad, mis võitlevad, sõnad, mis kannatavad, sõnad, mis loodavad. Sõnad, mis rõõmustavad sind, mässavad sinu vastu, rahustavad sind. Sõnad, mis tantsivad ja sõnad, mis armastavad. Sõnad, mis otsustavad, ähvardavad, mõistavad süüdi ja tapavad. Sõnad, mis toovad inimesed kokku ja sõnad, mis tulevad nende vahele. Sõnad, mis ütlevad aitäh. Sõnad, mis paluvad armu. Hoitud, antud ja reedetud sõnad. Sõnad kriisis, sõnad võlas, sõnad paanikas, sõnad steigis. Sõnad, mis murenevad ja tõusevad tuhast. Heitlevad sõnad. Alasti sõnad ja Versace'sse riietatud sõnad. Sõnad, mis panevad varbad omale suhu. Sõnad, mis lõpetavad rääkimise, kui neil ei ole enam midagi öelda. Sõnad, mis mängivad tulega. Sõnad, mis lendavad ära ja kaovad ookeani kohale taevalaotusesse.

Kõik need sõnad on päriselt olemas. Igat ühte neist on hääldatud ühel päeval kusagil maailmas ning seejärel kogutud kokku Encyclopédie de la parole poolt. Selles lavastuses kohtuvad nad esimest korda, saades ette kantud viie silmapaistva esineja poolt Joris Lacoste lavastuses ning Pierre-Yves Macé kooskõlas.

L'Encyclopédie de la parole on kunstiprojekt, mis uurib sõna kõigis oma vormides. 2007. aastast alates on grupp muusikuid, luuletajaid, lavastajaid, visuaalkunstnikke, näitlejaid, lingviste ja kuraatoreid kogunud erinevaid lindistusi sõnadest ning seejärel grupeerinud neid kodulehel vastavalt erilistele omadustele või nähtustele nagu rütm, rõhuasetus või meloodia. Sellest ligikaudu 800 dokumendist koosnevast kollektsioonist loob L'Encyclopédie de la parole helilavastusi, etendusi, loenguid, mänge ja näituseid.

Viimasel ajal on Encyclopédie de la parole toonud kokku järgmised inimesed: Frédéric Danos, Emmanuelle Lafon, Nicolas Rollet, Joris Lacoste, David Christoffel, Valérie Louys et Elise Simonet.

www.encyclopediedelaparole.org

 


 

Joris Lacoste (1973) elab ja töötab Pariisis. Ta on kirjutanud teatrile ja raadiole alates 1996. aastast ning üles astunud enda lavastustes alates 2003. aastast. Saades inspiratsiooni kirjandusest, teatrist, tantsust, visuaalkunstist, muusikast, heli luulest, põhinevad ta tööd alati põhjalikul uurimusel. Ta on algatanud 2 grupiprojekti- the W project 2004. aastal ja Encyclopédie de la parole 2007. aastal ning soolotöö Parlement peaosas Emmanuelle Lafon'ga 2009. aastal. 2009. aastal avaldas ta projekti "Hypnographie", mis uuris hüpnoosi kunstilisi kasutusviise: ta lavastas raadiokuuldemängu “Au Musée du sommeil” (2009), näitus-lavastuse “Le Cabinet d'hypnose” (2010), näituse “12 prepared dreams” (GB Agency Paris 2012), näidendi “Le vrai spectacle” (2011) ja performance kunsti lavastused “Restitution” (2010), “La maison vide” (2012) ja “4 prepared dreams” (2012).

www.jorislacoste.net

 


 

Kontseptsioon: Encyclopédie de la parole

Lavastus: Joris Lacoste

Muusikaline kujundus: Pierre-Yves Macé

Laval: Vladimir Kudryavtsev, Emmanuelle Lafon, Nuno Lucas, Barbara Matijevic, Olivier Normand Assistent ja koostöö: Elise Simonet

Valgus ja video kujundus, tehnilised lahendused: Florian Leduc

Heli: Stéphane Leclercq

Kostüümid: Ling Zhu

Video kodeerija: Thomas Köppel

Video assistent: Diane Blondeau

Tõlk, projektijuht: Marie Trincaretto

Keelekorrektuurid: Julie Etienne

Hääle treenerid: Valérie Philippin, Vincent Leterme

Keele treenerid: Azhar Abbas, Amalia Alba Vergara, Mithkal Alzghair, Sabine Macher, Soren Stecher- Rasmussen, Ayako Terauchi Besson

Arhiivi kogujad: Constantin Alexandrakis, Mithkal Alzghair, Ryusei Asahina, Adrien Bardi Bienenstock, Judith Blankenberg, Guiseppe Chico, Manuel Coursin, David-Alexandre Guéniot, Léo Gobin, Haeju Kim, Monika Kowolik, Federico Paino, Pauline Simon, Ayako Terauchi Besson, Helene Roolf, Anneke Lacoste, Max Turnheim, Nicolas Mélard, Tanja Jensen, Ling Zhu, Valerie Louys, Frederic Danos, Barbara Matijevic, Vladimir Kudryavtsev, Olivier Normand, Nuno Lucas

Produktsioon ja administratsioon: Dominique Bouchot, Marc Pérennès

Projekti arendus: Judith Martin / Ligne Directe

Produtsent: Echelle 1:1 (with the support from Ministère de la Culture et de la Communication / DRAC Ile-de-France).

Kaasprodutsendid: T2G Théâtre de Gennevilliers / Festival d’Automne à Paris, Asian Culture Complex - Asian Arts Theater Gwangju, Kunstenfestivaldesarts, Théâtre Vidy-Lausanne, Steirischer Herbst Festival, Théâtre Agora-Seinendan, La Villette - résidences d’artistes 2015, Théâtre national de Bordeaux en Aquitaine, Rotterdamse Schouwburg.

Suite N°2 projekti kaasprodutseerib NXTSTP Euroopa Liidu Kultuuriprogrammi toetusel.

Projekt valmis l’Institut Français ja selle programmide Théâtre Export ning CIRCLES ja Nouveau Théâtre de Montreuil abiga.

Antud lavastus on toetatud residentuuriprogrammi of l'Usine, Scène conventionnée (Tournefeuille) poolt.

 


 

Kestus: 90min

 


 

6. juuli  17.30-19.00  SPORDIKIRIK     OSTA PILET

7. juuli  20.30-22.00  SPORDIKIRIK     OSTA PILET

 

ARTIST TALK - JORIS LACOSTE  7. 07  14.00 KULTUURIMAJAS